Rok 2020 był bardzo szczególny ponieważ upłynął pod znakiem pandemii. Siłą rzeczy wiele aspektów działalności zostało zawieszonych, wstrzymanych, znacznie ograniczonych lub przeniesionych na inny termin.

 Bez wątpienia najważniejszy w ubiegłym roku był wyjazd delegacji jednostki wraz z Księdzem Proboszczem i Prezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, do Krakowa do Bazyliki Świętego Floriana, jako asysta podczas przekazania Relikwii św. Floriana. Niestety, nie udało się przeprowadzić Instalacji Relikwii w kościele w Kuczynie. Uroczystość być może zostanie zorganizowana w 2021 r. Ponadto warto wspomnieć, że:

1. 9 stycznia w Urzędzie Gminy w Klukowie odebrano sprzęt zakupiony przez gminę ze środków Funduszu Sprawiedliwości.
2.  21 lutego odbyło się walne zebranie sprawozdawcze w jednostce. Uczestniczyli w nim między innymi: dh Andrzej Koc – Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wysokiem Mazowieckiem st. bryg. Tomasz Sieńczuk, Wójt Gminy Klukowo Piotr Uszyński, Proboszcz ks. dr Jerzy Kaczyński. Na zebraniu podsumowano działalność w 2019 roku oraz nakreślono kierunki działania w roku 2020.
3. W remizie i na działce jednostki wykonano następujące prace:
- posadzono krzewy, które zakupił Pan Piotr Kordulski,
- wykonano podświetlenie bramy garażowej oraz oświetlenie placu wewnętrznego i altany,
- przeprowadzono remont części świetlicowo – bibliotecznej,
- zamontowano system umożliwiający alarmowanie strażaków poprzez jednoczesne dzwonienie.
4. Udział w szkoleniach, kursach i ćwiczeniach:
- szkolenie dowódców OSP – Arkadiusz Wróbel,
- kurs z zakresu ratownictwa wodnego w KSRG – Michał Kordulski,
- ćwiczenia w zakresie ratownictwa wodnego w Żabińcu 21 lipca,
- ćwiczenia w zakresie ratownictwa wodnego w Ciechanowcu 13 sierpnia,
- ćwiczenia w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu 6 września.
5. 8 lipca delegacja strażaków z jednostki wzięła udział w Ciechanowcu w spotkaniu ze Zbigniewem Ziobro – Ministrem Sprawiedliwości oraz Panią Poseł Aleksandrą Szczudło, której wręczono podziękowania za pomoc w pozyskaniu środków finansowych na działalność OSP.
6. 28 sierpnia zastęp SRT z przyczepką dostarczył płyny do dezynfekcji i maseczki ochronne do szkół na terenie gminy Klukowo.
7. 30 sierpnia strażacy z naszej jednostki wzięli udział w pikniku charytatywnym dla Michałka, który odbył się w Klukowie.
8. 11 listopada uczestniczono w akcji rozdawania chryzantem pod cmentarzem i zbiórce pieniężnej dla chorego na SMA Michasia Boguckiego.
9. Pozyskano następujący sprzęt i umundurowanie: 7 ubrań specjalnych 3 – częściowych, cylinder rozpierający, zestaw wysokociśnieniowych poduszek pneumatycznych, butlę na sprężone powietrze, defibrylator, turbowentylator, 10 kpl. ubrań koszarowych, 10 par butów specjalnych strażackich skórzanych, 10 odcinków węży tłocznych W-75, 10 odcinków węży tłocznych W-52, 5 koszul białych OSP krótki rękaw. Zakupy były możliwe dzięki środkom otrzymanym z Funduszu Sprawiedliwości, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Komendy Głównej PSP, współpracy z Komendą Powiatową PSP w Wysokiem Mazowieckiem i Urzędem Gminy w Klukowie. Wartość pozyskanego mienia to około 85 tys. zł!
10. W 2020 r. wyjeżdżano do 28 zdarzeń tj. 13 pożarów i 15 miejscowych zagrożeń, w tym 8 razy na terenie gm. Ciechanowiec i raz do pożaru na terenie gminy Perlejewo. Do najważniejszych akcji można zaliczyć: pożar trawy i lasu w Kapłani 12 kwietnia, pożar lasu w Nowodworach 22 sierpnia oraz pożary domów: w Tworkowicach 7 lutego, Antoninie 18 lipca, Kostrach Podsędkowiętach 12 sierpnia i 31 października, Głęboczku pow. siemiatycki. 16 lipca w Ciechanowcu na skutek ulewnego deszczu zostały zalane ulice, posesje i budynki – działania prowadziło kilkanaście zastępów OSP i PSP, w tym 2 zastępy z naszej jednostki.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Czytany 577 razy

Informacje

footerlogo

OSP Kuczyn

18-214 Kuczyn 59A

Gmina Klukowo
Woj. podlaskie

Top