Wydrukuj tę stronę

Rok 2020 był bardzo szczególny ponieważ upłynął pod znakiem pandemii. Siłą rzeczy wiele aspektów działalności zostało zawieszonych, wstrzymanych, znacznie ograniczonych lub przeniesionych na inny termin.

 Bez wątpienia najważniejszy w ubiegłym roku był wyjazd delegacji jednostki wraz z Księdzem Proboszczem i Prezesem Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, do Krakowa do Bazyliki Świętego Floriana, jako asysta podczas przekazania Relikwii św. Floriana. Niestety, nie udało się przeprowadzić Instalacji Relikwii w kościele w Kuczynie. Uroczystość być może zostanie zorganizowana w 2021 r. Ponadto warto wspomnieć, że:

1. 9 stycznia w Urzędzie Gminy w Klukowie odebrano sprzęt zakupiony przez gminę ze środków Funduszu Sprawiedliwości.
2.  21 lutego odbyło się walne zebranie sprawozdawcze w jednostce. Uczestniczyli w nim między innymi: dh Andrzej Koc – Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Wysokiem Mazowieckiem st. bryg. Tomasz Sieńczuk, Wójt Gminy Klukowo Piotr Uszyński, Proboszcz ks. dr Jerzy Kaczyński. Na zebraniu podsumowano działalność w 2019 roku oraz nakreślono kierunki działania w roku 2020.
3. W remizie i na działce jednostki wykonano następujące prace:
- posadzono krzewy, które zakupił Pan Piotr Kordulski,
- wykonano podświetlenie bramy garażowej oraz oświetlenie placu wewnętrznego i altany,
- przeprowadzono remont części świetlicowo – bibliotecznej,
- zamontowano system umożliwiający alarmowanie strażaków poprzez jednoczesne dzwonienie.
4. Udział w szkoleniach, kursach i ćwiczeniach:
- szkolenie dowódców OSP – Arkadiusz Wróbel,
- kurs z zakresu ratownictwa wodnego w KSRG – Michał Kordulski,
- ćwiczenia w zakresie ratownictwa wodnego w Żabińcu 21 lipca,
- ćwiczenia w zakresie ratownictwa wodnego w Ciechanowcu 13 sierpnia,
- ćwiczenia w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu 6 września.
5. 8 lipca delegacja strażaków z jednostki wzięła udział w Ciechanowcu w spotkaniu ze Zbigniewem Ziobro – Ministrem Sprawiedliwości oraz Panią Poseł Aleksandrą Szczudło, której wręczono podziękowania za pomoc w pozyskaniu środków finansowych na działalność OSP.
6. 28 sierpnia zastęp SRT z przyczepką dostarczył płyny do dezynfekcji i maseczki ochronne do szkół na terenie gminy Klukowo.
7. 30 sierpnia strażacy z naszej jednostki wzięli udział w pikniku charytatywnym dla Michałka, który odbył się w Klukowie.
8. 11 listopada uczestniczono w akcji rozdawania chryzantem pod cmentarzem i zbiórce pieniężnej dla chorego na SMA Michasia Boguckiego.
9. Pozyskano następujący sprzęt i umundurowanie: 7 ubrań specjalnych 3 – częściowych, cylinder rozpierający, zestaw wysokociśnieniowych poduszek pneumatycznych, butlę na sprężone powietrze, defibrylator, turbowentylator, 10 kpl. ubrań koszarowych, 10 par butów specjalnych strażackich skórzanych, 10 odcinków węży tłocznych W-75, 10 odcinków węży tłocznych W-52, 5 koszul białych OSP krótki rękaw. Zakupy były możliwe dzięki środkom otrzymanym z Funduszu Sprawiedliwości, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Komendy Głównej PSP, współpracy z Komendą Powiatową PSP w Wysokiem Mazowieckiem i Urzędem Gminy w Klukowie. Wartość pozyskanego mienia to około 85 tys. zł!
10. W 2020 r. wyjeżdżano do 28 zdarzeń tj. 13 pożarów i 15 miejscowych zagrożeń, w tym 8 razy na terenie gm. Ciechanowiec i raz do pożaru na terenie gminy Perlejewo. Do najważniejszych akcji można zaliczyć: pożar trawy i lasu w Kapłani 12 kwietnia, pożar lasu w Nowodworach 22 sierpnia oraz pożary domów: w Tworkowicach 7 lutego, Antoninie 18 lipca, Kostrach Podsędkowiętach 12 sierpnia i 31 października, Głęboczku pow. siemiatycki. 16 lipca w Ciechanowcu na skutek ulewnego deszczu zostały zalane ulice, posesje i budynki – działania prowadziło kilkanaście zastępów OSP i PSP, w tym 2 zastępy z naszej jednostki.

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Czytany 339 razy

Galeria